+90.332.235.76.00
Belgelerimiz
Belgelerimiz
Evden eve nakliyat firmalarının kuruluş aşamasında istenen belgelere dikkat!
Evden eve nakliyat firması açmak isteyenlerin hazırlamak zorunda olduğu belgeler, firmalarda ne gibi özellikler arandığı konusunda dolayısıyla da firma seçiminizi etkileyecek kriterler hakkında bilgi veriyor. Nakliyat firmalarından K yetki belgesi istenmektedir. Ancak K belgelerinin üç türü bulunmaktadır. Evden eve nakliyat firmasının K1 yetki belgesine sahip olması yurtiçinde ev taşımacılığı, K3 belgesi ise yurtiçinde hem ev hem de büro taşımacılığı yaptığını gösterir. K2 yetki belgesi ise kendi işi için taşımacılık yapan firmalara verilmektedir ve bu belgeye sahip firmaların ev taşımacılığını ticari anlamda yapma yetkisi yoktur.

  Resmi Gazete de 11.06.2009 tarih de Sayı no: 27255 yayınlanan kanun gereğince;
  K türü yetki belgesi: Yurtiçi eşya taşımacılığıyapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Taşımanın şekline göre türlere vardır. K3 yetki belgesi: Ticari amaçla ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacaklara, verilir. Ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş eşyataşımaya mahsus en az 2 adet taşıta sahip olma zorunluluğu getirilmiştir.
  K3 yetki belgesi sahipleri; eşya taşımalarında teslim alma noktası ile teslim etme noktası arasında makul bir taşıma ve teslimat süresi taahhüdünde bulunmak ve taahhüt ettikleri süre içinde eşyayı yerine ve alıcısına ulaştırmakla yükümlüdürler.